ПИСМЕНИ И УСТНИ ПРЕВОДИ ОТ И НА РУСКИ И УКРАИНСКИ ЕЗИЦИ

ПИСМЕНИ И УСТНИ ПРЕВОДИ ОТ И НА РУСКИ И УКРАИНСКИ ЕЗИЦИ
Сдружение за българо-украинска дружба и сътрудничество

сряда, 10 март 2010 г.

Украйна

Украйна е държава в Източна Европа. Южната й граница се умива от Черно и Азовско морета. От изток, североизток и север тя граничи с Русия, от север – с Беларус, от запад – с Полша, Словакия и Унгария, а от югозапад – с Румъния, Молдова и Република Приднестровие.

Държавното знаме на Украйна се състои от два цвята с еднакви размери: горната част – светлосиня, а долната му част - жълта, което символизира синьото небе и житните ниви.

Политическо устройство на Украйна

Украйна е унитарна парламентарно-президентска република,

Основните органи на властта са:

Президент,

- Правителство – Кабинет на министрите на Украйна,

- Висшият законодателен орган е Върховната Рада на Украйна.

Партиите, влизащи в състава на Върховната Рада през 2008 г., са Блокът на Юлия Тимошенко, Наша Украйна – Народна самоотбрана, Партия на регионите, Комунистическата партия на Украйна и Блокът на Литвин.

След оранжевата революция основната цел на външната политика на Украйна е интеграция в НАТО и Европейския съюз.

Президент на Украйна

Първите избори за президент на Украйна се провеждат на 1 декември 1991 г., на които по конституционен ред чрез пряко избиране е избран първия Президент на Украйна – Леонид Кравчук. През 1994 г. е избран, а през 1999 г. e преизбран като Президент на Украйна Леонид Кучма. На 26 декември 2004 г. за Президент на Украйна е избран Виктор Юшченко.На 25 февруари 2010 г. новоизбраният украински президент Виктор Янукович встъпи в длъжност, като положи клетва пред Конституцията на Украйна и Евангелие от 16 век. Молебен в негова чест отслужи главата на Руската православна църква патриарх Кирил.


Законодателна власт

Съгласно Конституцията на страната единственият орган на законодателната власт на Украйна е парламента – Върховна Рада на Украйна (ВРУ), която е представителен орган на държавната власт. ВРУ има колегиален характер и се състои от 450 (четиристотин и петдесет) народни депутати на Украйна, които се избират за срок от пет години. Народните депутати на Украйна могат доброволно да се обединяват във фракции при условие, че във всяка от тях влизат не по-малко от 14 депутата.

Управлението на ВРУ се осъшествява от Председателя на Верховната Рада (спикера), който се избира от народните депутати чрез тайно гласуване. Съгласно Конституцията на Украйна той води заседанията на ВРУ, организира дейността на ВРУ, подписва актове, приети от ВРУ и т.н. Наскоро е избран нов Председател на ВРУ Владимир Литвин.

Съдебна власт

Съгласно Конституцията правосъдието в Украйна се извършва единствено от съдебната система, всякакво делегиране на функциите на съдилища, а също така присвояване на тези функции от други органи или официални лица е недопустимо. Юрисдикцията на съдилищата се разпространява на всички правоотношения, които възникват в страната. Конституцията подчертава недопустимостта за образуване на чрезвичайни и особени съдилища.

Изпълнителна власт

Висш орган на изпълнителната власт на Украйна е Кабинета на Министрите. В неговия състав влизат: Премиер-министърът (министър-председател) на Украйна, Първият вицепремиер-министър, трима вицепремиери-министри и седемнадесет министъра. Премиер-министърът оглавява Кабинета на Министрите и ръководи неговата работа. Премиер-министърът се назначава от Президента, със съгласието на повече от половината конституционен състав на Върховната Рада.

Персоналният състав на Кабинета на Министрите се определя от Президента, по предложение на Премиер-министъра. В случай на предсрочно прекратяване на пълномощията на Президента, до избирането и назначаването на нов Президент,неговите задължения се изпълняват от Премиер-министъра. Кабинетът на Министрите е отговорен пред Президента. Той се контролира от Върховната Рада на Украйна и се отчита пред нея.

Конституция на Украйна

Действащата конституция на Украйна е приета от Върховната Рада на Украйна на 28 юни 1996 година. Съгласно Основният закон, Украйна е суверенна и независима, демократична, социална и правова държава.

Официални празници на Украйна

28 юни – Ден на Конституцията

22 януари – Ден на обединението на Украйна (съборност на Украйна)

На 22 януари 1919 г. се осъществява обединяването на двете суверени украински държави – Украинска Народна Република и Западно-Украинска Народна Република в единна самостоятелна съборна държава, чрез подписването на Акта за обединението.

24 август – Ден на Независимостта на Украйна

На 24 август 1991 г. Върховната Рада на Украйна провъзгласява независимостта на Украйна, която е потвърдена от всенароден референдум на 1 декември 1991 г.

КИЕВ – столицата на Украйна


Киев – столицата на Украйна, един от най-големите и красивите градове на Европа, разположен на река Днепър. Населението на града е около 4130 хил. души. Киев заема около 839 кв. км обща площ. Киев е един от най-древните градове в Източна Европа. Смята се, че е основан през 5 век, като условно за година на основаването му е приета 482.

Според древната легенда е имало трима братя: най-големият - Кий, вторият - Шчек и третият – Хорив, те са имали една сестра – Лъбед. Тримата братя са основали град и са му дали име на най-големия от тях - Киев.

Киев е административен, политически, културен и научен център на Украйна. Красотата му е неописуема – трябва да се види. Киев е един от най-зелените градове в Европа. Множеството паркове, градини и зелени алеи го правят много красив през всички сезони. Градът е разделен на две части от река Днепър, която има множество ръкави. А това дава на столичани чудесни възможности за отдих на многобройните плажове и красива природа в града и околностите. Богатата му история е оставила огромно множество паметници на култура и архитектура: Владимирски събор, Золоти ворота, Софиевски събор, площад на Богдан Хмелницки, Михайловски площад и Михайловски манастир, Андреевски спуск, Асколдова могила, Киево-печерската Лавра, Национален историко-културен заповедник "София Киевска" и действащ мъжки манастир - Успенски манастир.

Киево-Печерската лавра е православен манастир, основан през 1051 година от монасите Антоний и Феодосий в пещери вблизост до лятната княжеска резиденция Брестово близо до Киев

Административен състав на Украйна

Административно-териториалният състав на Украйна включва: Автономна Република Крим, области, райони, градове, райони в градовете, селища и села.

Автономната Република Крим (АРК) е неразделна съставна част на Украйна, съгласно Конституцията на страната. АР Крим има значителна самостоятелност по отношение на решаването на местните въпроси, има собствена Конституция (утвърдена от Върховната Рада на Украйна на 23 декември 1998 г.), висши представителен (Верховна Рада на Автономана Република Крим) и изпълнителен (Рада на министрите на АРК) органи.

Освен това, до ниво област се приравняват и два града на Украйна, които имат специален статут – Киев (като столицата на страната) и Севастопол ( като месторазположение на военно-морските флотове на Украйна и Русия).

Икономика на Украйна

Украйна е индустриално-аграрна страна. Най-развитите отрасли на промишлеността са металургията, енергетиката, химическата и добивната промишлености. В икономическо отношение най-развити са регионите: Донецка, Луганска, Днепропетровска и Запорожка области, както и градовете – Киев, Донецк, Днепропетровск, Харков, Одеса, Лвов, Запорожие, Кривой Рог и др.

В Украйна, също така, добре са развити животновъдството и земеделието, голямата част от територията на страната е покрита с черноземни почви и пастбища. Западната Украйна традиционно е повече аграрен и туристически регион.

Украйна е член на Световната търговска организация от май 2008 г..

География и климат на Украйна

Украйна се намира в пределите на Източноевропейската равнина, в зоната на борови и смесени гори и степи. Повече от 60 % от територията на страната е заета с черноземни почви. На север от черноземната зона са разположени сиви горски почви, покрити със смесени гори, а на юг – тъмнокафяви почви, покрити със сухи степи.

Климатът на Украйна в по-голямата й част е умерено-континентален. Само на южния бряг на Крим е субтропичен, средиземноморски тип. В Закарпатието климатът също е мек, със топла малко-снежна зима и дъждовно лято.

Средните зимни температури са от минус 8˚ до минус 12˚С. В южните области температурата варира около 0˚С.

Средните летни температури са от плюс 18˚ до плюс 25˚С, но понякога могат да достигнат и до плюс 35˚С.

Няма коментари:

Публикуване на коментар